Všeobecné podmínky a uznatelné výdaje
Opatření č. 1 - Podpora dětí:
- Dotace v tomto dotačním programu může být požadována pouze na podporu:
- dětí do dovršení věku 3 let,
- dětí, které pobírají příspěvek na péči do dovršení věku 8 let, pokud dítě nevyužívá pobytové sociální služby
- Podporovány budou děti ve společné domácnosti, v níž je:
- pobírána dávka „Přídavek na dítě“ (alespoň v některém měsíci roku 2022) nebo
- pobírána dávka „Příspěvek na bydlení“ (v prvním nebo druhém čtvrtletí roku 2022) nebo
- čistý měsíční příjem připadající na člena společné domácnosti2 ve výši maximálně 13 000 Kč včetně.
- Výše příspěvku na dítě činí 4 000 Kč.
- Podmínkou pro přiznání a vyplacení podpory je, že rodič/zákonný zástupce podporované osoby a jeho manžel/druh/partner není ke dni podání žádosti déle než 6 měsíců veden v evidenci uchazečů o zaměstnání (potvrzeno úřadem práce na formuláři přílohy č. 6 Pravidel)
- Je vyloučen souběh podpory dítěte pobírajícího příspěvek na péči do dovršení 8 let v tomto dotačním programu a v dotačním programu na podporu školních a mimoškolních aktivit dětí a mládeže (3 - 19 let).
Opatření č. 2 - Podpora poživatelů důchodu:
Podporováni budou poživatelé starobního, vdovského/vdoveckého nebo invalidního důchodu, kteří:
- pobírají příspěvek na bydlení3 nebo
- žijí samostatně a pobírají starobní, vdovský/vdovecký nebo invalidní důchod v maximální výši
16 000 Kč nebo jejich další jiný příjem a pobíraný důchod činí v součtu maximálně 16 000 Kč měsíčně, nebo - žijí ve společné domácnosti se svým partnerem, manželem, druhem, případně dalšími spolužijícími osobami, a jejich příjem připadající na člena společné domácnosti činí včetně důchodu a dalších jiných příjmů v součtu maximálně 12 000 Kč.
2 Společnou domácností je myšleno soužití dvou nebo více fyzických osob, které spolu žijí trvale a které společně uhrazují náklady na své potřeby. Společná domácnost zpravidla předpokládá společné bydlení v jednom nebo více bytech (k naplnění jejích znaků proto nepostačují např. občasné návštěvy).
3 V případě, že poživatel důchodu pobírá příspěvek na bydlení, již nemusí prokazovat své celkové příjmy.
Společná pravidla:
- Nárok na podporu je ze strany rodičů nebo zákonných zástupců prokazován v případě pobírání dávek „Příspěvek na bydlení“ nebo „Přídavek na dítě“ potvrzením z úřadu práce (příloha č. 6 Pravidel). U dětí, které pobírají příspěvek na péči do dovršení věku 8 let, pokud dítě nevyužívá pobytové sociální služby, musí být pobírání příspěvku doloženo potvrzením od úřadu práce.
- Nárok na podporu ze strany poživatelů důchodů je v případě pobírání dávek „Příspěvek na bydlení“ prokazován potvrzením z úřadu práce.
- Pokud není ve společné domácnosti, kde žije podporovaná osoba, pobírána dávka „Příspěvek na bydlení“ nebo „Přídavek na dítě“, je nárok na podporu prokazován výší příjmů na stanoveném vzorovém formuláři žádosti o podporu.
- Za rozhodné příjmy pro poskytnutí podpory se považují níže uvedené příjmy. K prokázání výše čistého příjmu na člena společné domácnosti je nezbytné doložit:
- u příjmů ze závislé činnosti (pracovní poměr, dohoda o pracovní činnosti a dohoda o provedení práce, odměna jednatele, odměna zastupitele apod.) – potvrzení od zaměstnavatele/zaměstnavatelů o průměrném čistém měsíčním příjmu za poslední tři měsíce předcházející okamžiku podání žádosti o podporu, pokud posuzované osoby ve společné domácnosti nemají žádný jiný zdanitelný příjem,
- u příjmů ze závislé činnosti, pokud posuzované osoba ve společné domácnosti mají další příjmy, které uvádí v daňovém přiznání (např. příjmy z pronájmu nebo kapitálového majetku) a u příjmů OSVČ a dalších příjmů, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob – vyplněný přehled příjmů z daňového přiznání za rok 2021,
- u dávek nemocenského pojištění (např. nemocenská, ošetřovné, mateřská) – potvrzení zaměstnavatele, popř. okresní správy sociálního zabezpečení o výši pobírané dávky za poslední tři měsíce předcházející okamžiku podání žádosti o podporu,
- u starobního, vdovského/vdoveckého, sirotčího, invalidního důchodu – potvrzení okresní správy sociálního zabezpečení o výši pobíraného důchodu ke dni podání žádosti o podporu,
- u rodičovského příspěvku – potvrzení úřadu práce o měsíční výši příspěvku,
- u podpory v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci – potvrzení úřadu práce o měsíční výši podpory,
- u ostatních příjmů (např. skutečně obdržené výživné, výsluhové náležitosti a nároky u vojáků z povolání a členů bezpečnostního sboru atd.) - vyčíslení průměrné měsíční výše těchto příjmů za poslední tři měsíce předcházející okamžiku podání žádosti o podporu na stanoveném formuláři.
- Jednotlivé doložené příjmy budou vykázány na stanoveném formuláři žádosti o podporu, na kterém bude také potvrzeno splnění posuzované hranice měsíčního průměrného čistého příjmu na člena společné domácnosti. Údaje uvedené v žádosti o podporu musí být pravdivé a odpovídající skutečnosti. Žádost o podporu musí být doložena výše uvedenými doklady.
- Žádost o podporu podávají zákonní zástupci nebo poživatelé důchodu vždy prostřednictvím příslušné obce nebo města. Obce nebo města kontrolují, zda žadatelé o podporu splňují stanovené podmínky programu. Žádosti o podporu a podklady k nim jsou předkládány obci nebo městu. Tyto nejsou součástí žádosti o dotaci předkládané Jihočeskému kraji, ale při zachování všech podmínek GDPR zůstávají uloženy u žadatele pro případ kontroly po dobu 3 let od ukončení dotačního programu.
- Proti podporované osobě nebo posuzované osobě ve společné domácnosti nebo jejich majetku nesmí být vedeno exekuční řízení.
- Obce a města poskytují podporu formu peněžitého daru.
- Termín podání žádosti do 21.10. 2022 na OÚ Staré Hobzí
- Případné dotazy zodpovíme na Obecním úřadě:
- Telefon: 384 497 136, 724 195 003,
- E-mail: starosta@starehobzi.cz
Datum vložení:
30. 9. 2022 12:03
Datum poslední aktualizace:
30. 9. 2022 12:52
Autor:
Správce Webu